De kop is eraf, Paaspop 2026 heeft het festivalseizoen in de Lage Landen en verre omstreken officieel op gang getrapt. Ondanks het geroep van bepaalde lokale omroepen over een dramatische ticketverkoop, was het gewoon gezellig druk in Schijndel. Over les goûts et les couleurs van de affiche heeft iedereen een mening, maar het valt moeilijk te ontkennen dat bij onze Noorderburen alle grote festivals het tegenwoordig lastig hebben om uit te verkopen, zelfs met bands waar je normaal gezien spontaan je portefeuille voor bovenhaalt.
De weergoden maakten er hun eigen feest van met een bonte mix aan een flauw lentezonnetje, dwarrelende wolken, een occasioneel buitje met noorderwind en zelfs een verdwaalde hagelbui. Dat neemt niet weg dat je met 16 podia, waarvan een stevig deel verwarmd is, je als festivalganger weinig reden tot klagen hebt. En ja, het viel samen met de Ronde Van Vlaanderen wat wij beschouwen als een officieuze feestdag, maar dat hield ons niet tegen om alsnog de grens over te steken en die fameuze Brabantse gezelligheid te ontdekken.
De Molenheide (*****)
Wie hier buiten de Paasperiode passeert, verwacht paardjes, geitjes en een verdwaalde alpaca. Wat de organisatie hier heeft neergepoot is minder kinderboerderij en meer lichtgevende festivalmetropool. Zestien podia met daarbovenop nog een karrenvracht aan randanimatie en inkleding waar menig festivalorganisator stilletjes van begint te wenen in een hoekje. Zelfs de tentpodia kregen visueel een upgrade en een groot deel ervan is nog verwarmd ook. Dat is in april geen festivalluxe, maar pure verwennerij.
En dan is er nog The Social Club. Een gigantische, aangeklede, verwarmde refter waar je zonder schaamte kan schuilen, eten en mensen kijken alsof je in een realityprogramma zit. Eenmaal de zon ondergaat, begrijp je meteen waarom dit soms het Brabantse Las Vegas wordt genoemd. De inkomzone verandert in een lichtorgie van kleur, glitters, confetti en vuurwerk en dan moest Pommelien Thijs nog komen. Ja, de ticketprijzen zijn niet mals, maar in ruil krijg je geen kale weide, maar een totaalbeleving waar duidelijk over is nagedacht.
Programma (***)
Meer dan 350 namen, verspreid over 16 podia. In kwantiteit zit Paaspop 2026 in een eigen gewichtsklasse. In kwaliteit, daar hebben ze eerlijk gezegd al sterkere jaren gekend. Het Paasweekend viel vroeg dit jaar en dan ben je jammer genoeg nog meer afhankelijk van welke artiesten op dat moment touren. Als je dan nog enkele internationale namen mist door andere promotoren, moet je helaas al snel terugvallen op namen uit eigen land en de directe buurlanden.
Het aantal coverbands begint stillekesaan een verzadigingspunt te bereiken. Leuk voor wie graag meebrult met klassiekers, maar we hopen dat toekomstige edities opnieuw meer inzetten op eigenzinnig talent. Voor de alternatieve zielen was het deze editie wat zoeken en dan is er nog dat ene gemis dat blijft nazinderen: Loco Royale. Ooit een instituut, nu een lege plek in het collectieve festivalhart. Gelukkig is nog genoeg creatieve zottigheid en carnavaleske chaos, maar dat specifieke stukje magie, dat mis je toch.
Sfeer (****)
We kwamen voor de wereldberoemde Brabantse gezelligheid en kregen die ook, geserveerd in een mooie mix van jong, oud en alles daartussen. Al zat er hier en daar een valse noot tussen. Op de camping ging het soms iets te hard van stapel en ook op het terrein was het respect voor artiesten niet altijd even groot. Te veel mensen die een tent binnenwandelen om luidkeels bij te praten terwijl er iemand op het podium de ziel uit zijn lijf speelt.
Zonde, zeker als er meer dan genoeg drankstanden en rustige eetplekken voorzien zijn. Gelukkig kan je dat op een natuurlijke wijze oplossen voor komende jaren met een portie stevige gitaren, inclusief metalen Vikingen die de boel weer snel rechttrekken.
Food & Drinks (****)
Vele Belgen durven de sprong nog niet te wagen, maar op culinair vlak was Paaspop 2026 een speeltuin. De foodtruckzone is gigantisch en laat je letterlijk de wereld rondreizen zonder je bord neer te zetten. Buiten een dekentje met een gezellig haardvuur, kom je ook in The Social Club niets tekort. De frieten met mayonaise, daar zit nog heel wat groeimarge op voor de gemiddelde Belg, maar voor de rest is het aanbod meer dan degelijk. Zet hier ergens een Belgisch fritkot neer en de laatste culturele kloof is meteen gedicht.
En het bier? Ja, het is Heineken. In de tenten moet je het dus vaak stellen met beekwater of Desperados, wat voor sommige Vlamingen voelt als een lichte identiteitscrisis. Gelukkig was er redding in het Brand Bierlokaal, met specialere bieren zoals hun eigen India Pale Lager en zelfs een Belgische klassieker met Affligem Blond. Als ze echt Belgen willen lokken, mogen ze dat aanbod gerust wat breder trekken over het terrein. Dorst hebben we alleszins niet geleden. Want zelfs cocktailstandjes en premixen zijn er in overvloed, al blijft het een klein mysterie waarom beide exact evenveel kosten aan 2,5 munten.
50 jaar Paaspop in 2027
De Vlaamse bourgondische festivalsapiens kwam hier in het Brabantse Schijndel niets tekort. Paaspop was dit jaar weer een eclectisch en visueel spektakel, meteen een uitstekende binnenkomer om het festivalseizoen van 2026 op gang te trekken. Zolang ze in de toekomst de snaren strak houden en de metalen randjes niet volledig afvijlen, blijven wij met plezier afzakken richting Schijndel. Zeker volgend jaar, want in 2027 blaast Paaspop 50 kaarsjes uit.
Paaspop 2027 vindt plaats tijdens het Paasweekend van vrijdag 26 tot en met zondag 28 maart op de vertrouwde Molenheide in Schijndel. En wie jarig is, die trakteert. Op dinsdag 7 april om 18u start traditiegetrouw de ticketverkoop via de website. De Super Early Bird-tickets gaan de deur uit met een korting van maar liefst 50 euro. Wie zich vooraf registreert, kan een weekendticket scoren voor amper 199 euro of 225 euro inclusief camping. Te laat? Geen paniek, want vanaf 19u zijn er nog tickets aan 224 euro of 250 euro inclusief camping.

